Αθλητισμός

Άρης-ΑΕΚ 0-1: Έδειξε τα… δόντια της!

Σημαντική νίκη πήρε η ΑΕΚ επικρατώντας του Άρη με 1-0 στο «Κλεάνθης Βικελίδης», στο πλαίσιο της εξ αναβολής 8ης αγωνιστικής της Super League. Η «Ένωση» κατάφερε να πάρει ένα τρίποντο το οποίο δεν είναι μόνο βοηθητικό για τη συνέχεια, αλλά της δίνει και πολλή ψυχολογία.

Έντονοι και γρήγοροι ρυθμοί επικρατούσαν σ’ ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο. Πρώτη καλή στιγμή ήταν υπέρ του Άρη στο 7ο λεπτό κι έπειτα από το λάθος του Λόπες, ο Μάνος πλάσαρε όμως ο Νενεντελτσεάρου βρισκόταν στη σωστή θέση και έδιωξε. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι παραπονέθηκαν για πέναλτι, όμως η φάση ήταν καθαρή.

Στο 21ο λεπτό ήρθε η σειρά της ΑΕΚ να απαντήσει. Συγκεκριμένα ο Ανσαριφάρντ έπιασε την κεφαλιά στο κέντρο της περιοχής, έπειτα από τη σέντρα του Γκαρσία, αλλά ο Μπουσέ μπλόκαρε και καθάρισε τη φάση. Έπειτα, στο 30ο λεπτό, ο Μπακάκης έκανε τη σέντρα από τα δεξιά προς τον Γαλανόπουλο, όμως εκείνος δεν μπόρεσε να βρει το σουτ.