Αθλητισμός

Euro 2024: «Πάρτι» της Ρουμανίας κόντρα στην Ουκρανία, νίκη με 3-0

Euro 2024: «Πάρτι» της Ρουμανίας κόντρα στην Ουκρανία, νίκη με 3-0 Φωτογραφία: EPA/ RONALD WITTEK
Δύο εισβολείς στο ματς για τον πέμπτο όμιλο του Euro 2024.

Επίδειξη δύναμης κόντρα στην Ουκρανία έκανε η Ρουμανία στην πρεμιέρα της στο Euro 2024, καθώς επιβλήθηκε του αντιπάλου της με 3-0 στο Allianz Arena του Μονάχου, στην πρώτη αγωνιστική του πέμπτου ομίλου.

Με αυτή τη νίκη, οι Ρουμάνοι έβαλαν τις βάσεις για την πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης. Ο Στάντσιου άνοιξε το σκορ στο 29ο λεπτό, με εντυπωσιακό πλασέ εκτός περιοχής.

Δέκα λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης επιχείρησε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με απευθείας εκτέλεση κόρνερ, αλλά αυτή κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, στο 53ο λεπτό, ο Μάριν με σουτ εκτός περιοχής έκανε το 2-0 για τους Ρουμάνους. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Μαν έδωσε έτοιμο γκολ στον Ντράγκους, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Το ματς διακόπηκε για λίγο από δύο διαφορετικά περιστατικά με εισβολείς, τους οποίους γρήγορα έβγαλαν από τον αγωνιστικό χώρο οι άνθρωποι της ασφάλειας.

EURO 2024

EURO 2024

Φωτ.: EPA

Για τη δεύτερη αγωνιστική, η Ουκρανία θα τεθεί αντιμέτωπη με τη Σλοβακία την Παρασκευή (21/6, 16:00), οι Ρουμάνοι παίζουν κόντρα στο Βέλγιο το Σάββατο (22/6, 22:00).

ΡΟΥΜΑΝΙΑ (Έντουαρντ Ιορντανέσκου): Νίτσα, Ράτσιου, Ντραγκούσιν, Μπούρτσα, Μπάντσου, Μάριους Μάριν (75΄ Ρους), Μαν (62΄ Χάτζι), Ραζβάν Μάριν, Στάντσιου (87΄ Ρακοβίταν), Κόμαν (62΄ Μιχάιλα), Ντράγκους (75΄ Πούσκας).

ΟΥΚΡΑΝΙΑ (Σεργκέι Ρεμπρόφ): Λούνιν, Κονόπλια (72΄ Τίμτσουκ), Ζαμπάρνι, Ματβιγένκο, Ζιντσένκο, Στεπανένκο (62΄ Μπράζκο), Σαπαρένκο (62΄ Γιάρεμτσουκ), Τσιγκάνκοφ (62΄ Γιαρμολένκο), Σουντάκοφ (83΄ Μαλινόφσκι), Μούντρικ, Ντόβμπικ.