Αθλητισμός

Euro 2024: Στην κορυφή της Ευρώπης η Ισπανία, σε έναν τελικό «θρίλερ»

Στην κορυφή της Ευρώπης η Ισπανία καθώς κέρδισε με 2-1 στον τελικό του Euro 2024 την Αγγλία.

Σε έναν τελικό θρίλερ η Ισπανία κατάφερε να κερδίσει στον τελικό του Euro την Αγγλία. Το προβάδισμα της Ισπανία το βρήκε με γκολ στο 47' ο Νίκο Γουίλιαμς με την Αγγλία να ισοφαρίζει ο Πάλμερ στο 74ο λεπτό.

Το νικητήριο γκολ σημείωσε ο Ογιαρθάμπαλ στο 86ο λεπτό της αναμέτρησης.

Οι Ίβηρες ανώτερoι σε ολόκληρο το ματς προηγήθηκαν με υπέροχο γκολ του Νίκο Γουίλιαμς, είδαν την Αγγλία να αντιδρά με τρομερό πλασέ του Πάλμερ, όμως ο Μικέλ Ογιαρθάμπαλ έβαλε το νικητήριο γκολ στο 87ο λεπτό και φέρνει το 4ο Euro στην Μαδρίτη.

Με αυτή την 4η κατάκτηση Euro η Ισπανία γίνεται η πρώτη ομάδα σε κατακτήσεις, αφήνοντας πίσω με τρία την Γερμανία.

Οι Άγγλοι επιστρέφουν στο Λονδίνο με σκυμμένο το κεφάλι καθώς και πάλι δεν κατάφεραν να γυρίσουν στην χώρα τους με ένα τρόπαιο. Στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης είχαν μία μοναδική τριπλή ευκαιρία για να πάνε το ματς στην παράταση.