Συγκεκριμένα, το ΙΧ αυτοκίνητο που οδηγούσε ο 25χρονος συγκρούστηκε με νταλίκα με συνέπεια να βρει ακαριαίο θάνατο.
Ο 25χρονος, έχοντας περάσει την εκκλησία του Αγίου Ραφαήλ και εισερχόμενος στην ευθεία στον κόμβο των Καλυβών (επί του ΒΟΑΚ) για άγνωστο λόγο μπήκε στο αντίθετο ρεύμα με συνέπεια να επέλθει η μοιραία σύγκρουση με την νταλίκα.
Οι πληροφορίες αναφέρουν ότι η σύγκρουση ήταν σφοδρότατη, καθώς ο άτυχος νέος είχε αναπτύξει αρκετή ταχύτητα στο όχημά του, το οποίο καταστράφηκε ολοσχερώς.
Το γεγονός έχει σκορπίσει θλίψη στην τοπική κοινωνία, αφού ο 25χρονος Δ.Β. ήταν φοιτητής στο Πολυτεχνείο Κρήτης, καταγόμενος από πόλη της Βορείου Ελλάδας.
Ο αδικοχαμένος νέος ασχολούνταν και με το ποδόσφαιρο αφού αγωνιζόταν σε ερασιτεχνικό επίπεδο και είχε παίξει σε ομάδες και των Χανίων.
Οι συνθήκες του συμβάντος συνεχίζουν να διερευνώνται, ενώ αναμένεται το ιατροδικαστικό πόρισμα.