Αθλητισμός

Euro 2024: Ο Βέχορστ λύτρωσε την Ολλανδία, νίκησε 2-1 την Πολωνία

Euro 2024: Ο Βέχορστ λύτρωσε την Ολλανδία, νίκησε 2-1 την Πολωνία Φωτογραφία: EPA/ Leszek Szymanski
Ο Βέχορστ σκόραρε αμέσως μετά την είσοδό του στην αναμέτρηση της Ολλανδίας με την Πολωνία για το Euro 2024.

Η Ολλανδία νίκησε την Πολωνία με 2-1 στο Αμβούργο, στην πρώτη αγωνιστική του 4ου ομίλου του Euro 2024.

O Βέχορστ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 83ο λεπτό, λίγο μετά την είσοδό του στο ματς, για να δώσει τη νίκη στους «οράνιε». Οι Πολωνοί άνοιξαν το σκορ στο 16ο με κεφαλιά του Μπούκσα και η Ολλανδία ισοφάρισε με τον Χάκπο στο 29ο, για να έρθει η «λύτρωση» από τον Βέγκχορστ στο 83ο λεπτό.

Στη δεύτερη αγωνιστική του ομίλου, την ερχόμενη Παρασκευή (21/6), η Πολωνία θα αντιμετωπίσει την Αυστρία (19:00) και η Ολλανδία τη Γαλλία (22:00).

Πολωνία (Μίχαλ Πρόμπιερτζ): Σέζνι, Μπέντναρεκ, Σάλαμον (86΄ Μπερεζίνσκι), Κίβιορ, Φρανκόφσκι, Ζιελίνσκι (76΄ Πιοτρόφσκι), Ρόμαντσουκ (55΄ Σλις), Ζαλέφσκι, Ουρμπάνσκι (55΄ Σφιντέρσκι), Μπούκσα, Σ. Σιμάνσκι (46΄ Μόντερ).

Ολλανδία (Ρόναλντ Κούμαν): Φερμπρούχεν, Ντάμφρις, Ντε Βράι, Φαν Ντάικ, Άκε (87΄ Φαν ντε Βεν), Ράιντερς, Σούτεν, Φίρμαν (62΄ Βαϊνάλντουμ), Σιμόνς (62΄ Μάλεν), Ντεπάι (81΄ Βέχορστ), Χάκπο (81΄ Φρίμπονγκ).