Αθλητισμός

Euro 2024: Εύκολα στους «8» η Ολλανδία, 3-0 τη Ρουμανία

Euro 2024: Εύκολα στους «8» η Ολλανδία, 3-0 τη Ρουμανία Φωτογραφία: EPA/ GEORGI LICOVSKI
Η Ολλανδία έγινε η έβδομη ομάδα που περνά στα προημιτελικά του Euro 2024.

Η Ολλανδία δεν δυσκολεύτηκε κόντρα στη Ρουμανία και με νίκη 3-0 «σφράγισε» το εισιτήριό της για τους «8» του Euro 2024.

Με τη νίκη στο «Allianz Arena» του Μονάχου, οι «οράνιε» έγιναν η έβδομη ομάδα που προκρίνεται στα προημιτελικά της διοργάνωσης. Τώρα, περιμένουν την αποψινή, τελευταία αναμέτρηση των «16», ανάμεσα στην Αυστρία και την Τουρκία, προκειμένου να μάθουν τον αντίπαλό τους στην επόμενη φάση.

Η Ολλανδία άνοιξε το σκορ στο 20ο λεπτό, με τον Κόντι Χάπκο, ο οποίος με διαγώνιο σουτ έκανε το 1-0. Στο 63ο λεπτό έστειλε ξανά την μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ δεν μέτρησε επειδή ήταν οφσάιντ.

Έπειτα από «βροχή» χαμένων ευκαιριών, ο Ντόνιελ Μάνιελ έκανε το 2-0 για την Ολλανδία από κοντά. Στις καθυστερήσεις σκόραρε για δεύτερη φορά, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ (Εντι Ιορντανέσκου): Νίτα, Ράτιου, Ντραγκούσιν, Μπούρτσα, Μόγκος (38' λ.τρ. Ρακοβιτάν), Μ. Μάριν (72' Τσιτσαλντάου), Μαν, Στάντσιου (88' Ολάρου), Ρ. Μάριν, Χάτζι (72' Αλιμπεκ), Ντράγκους (72' Μιχάιλα).

ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Ρόναλντ Κούμαν): Φερμπρούχεν, Ντάμφρις, Ντε Φράι, Φαν Ντάικ, Άκε (69' Φαν ντε Φεν), Σχάουτεν (69΄ Φέερμαν), Σίμονς, Ρέιντερς, Μπερχβάϊν (46' Μάλεν), Ντεπάι (90'+2 Μπλιντ), Χάκπο (84΄ Βέγκχορστ).