Αθλητισμός

Κολύμβηση: Πρωταθλητής Ευρώπης ο Παπαστάμος με ρεκόρ και πρόκριση στους Ολυμπιακούς αγώνες Φωτογραφία: EPA/ ANTONIO BAT
Τρεις στόχους σε μία κούρσα πέτυχε ο Απόστολος Παπαστάμος στο Βελιγράδι.

Την καλύτερη κούρσα της ζωής του έκανε ο Απόστολος Παπαστάμος και αναδείχθηκε πρωταθλητής Ευρώπης στα 400 μ. μικτή ατομική.

Και μάλιστα σε μία κούρσα πέτυχε τρεις στόχους: κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, πήρε το «εισιτήριο» για τους Ολυμπιακούς αγώνες του Παρισιού και κατέρριψε το πανελλήνιο ρεκόρ.

Ο Απόστολος Παπαστάμος τερμάτισε σε 4:10.83, βελτιώνοντας το πανελλήνιο ρεκόρ που είχε πετύχει ο ίδιος το 2019 (4:11.93). Ταυτόχρονα, έπιασε το όριο για τους Ολυμπιακούς αγώνες 2024 και στο Παρίσι θα δώσει το παρών για δεύτερη φορά στην κορυφαία αθλητική διοργάνωση.

Οι Ούγγροι Μπάλαζ Χόλο (4:11.51) και Γκάμπορ Ζόμπορι (4:11.70) δεν μπόρεσαν να απειλήσουν τον Απόστολο Παπαστάμο, ενώ πολύ καλή εμφάνιση έκανε και ο Δανιήλ Γιουρτζίδης, ο οποίος τερμάτισε τέταρτος βελτιώνοντας το ατομικό ρεκόρ του με 4:16.64.