Αθλητισμός

Euro 2024: Η Αυστρία μπήκε στο «κόλπο» της πρόκρισης, 3-1 την Πολωνία

Euro 2024: Η Αυστρία μπήκε στο «κόλπο» της πρόκρισης, 3-1 την Πολωνία Φωτογραφία: EPA/ HANNIBAL HANSCHKE
Δεύτερη ήττα για τους Πολωνούς σε ισάριθμα ματς στο Euro 2024.

Η Αυστρία μπήκε πλέον δυνατά στο «κόλπο» της πρόκρισης στους «16» του Euro 2024, μετά τη νίκη με 3-1 επί της Πολωνίας.

Έπειτα από αυτό το αποτέλεσμα, στη δεύτερη αγωνιστική του 4ου ομίλου της διοργάνωσης, η Αυστρία ενδέχεται να χρειάζεται ακόμα και την ισοπαλία απέναντι στην Ολλανδία για να προκριθεί. Για τους Πολωνούς, αυτή ήταν η δεύτερη ήττα σε ισάριθμα ματς στο Euro 2024.

Στο 9ο λεπτό η Αυστρία προηγήθηκε με κεφαλιά του Τράουνερ. Οι Πολωνοί απείλησαν δύο φορές και τελικά στο 30ο λεπτό ισοφάρισαν σε 1-1 με πλασέ του Πιάτεκ από κοντά.

Οι Αυστριακοί προηγήθηκαν ξανά στο 66ο λεπτό με πλασέ του Μπαουμγκάρτνερ και στο 78ο σφράγισαν τη νίκη με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αρναούτοβιτς.

ΠΟΛΩΝΙΑ (Μίχαλ Πρόμπιερζ): Σέσνι, Μπέντναρεκ, Νταβίντοβιτς, Κίβιορ, Φρανκόβσκι, Πιοτρόβσκι (46' Μόντερ), Ζαλέβσκι, Σλις (75' Γκροσίτσκι), Μπούσκα (60' Σβιντέρσκι), Ζιελίνσκι (87' Ουρμπάνσκι), Πιάτεκ (60' Λεβαντόφσκι)

ΑΥΣΤΡΙΑ (Ραλφ Ράνγκνικ): Πεντζ, Μουένε (63΄ Πρας), Τράουνερ (59' Ντανσό), Λίνχαρτ, Πος, Σάιβαλντ, Γκρίλιτς (46' Βίμερ), Λάιμερ, Μπαουμγκάρτνερ (81' Σμιντ), Ζάμπιτσερ, Αρναούτοβιτς (81' Γκρέγκοριτς)