Αθλητισμός

Euro 2024: Ισόπαλο το Ολλανδία- Γαλλία με χαμένες ευκαιρίες και ακύρωση γκολ από VAR Φωτογραφία: EPA/ ANNA SZILAGYI
Με τον Εμπαπέ στον πάγκο η Γαλλία δεν κατάφερε να επικρατήσει της Ολλανδίας, στην αναμέτρησή τους στο Euro 2024.

Με χαμένες ευκαιρίες του Γκριεζμάν και πέντε λεπτά καθυστερήσεων, Ολλανδία και Γαλλία δεν κατάφεραν να σκοράρουν στην σημερινή πολυαναμένόμενη αναμέτρησή τους για το Euro 2024.

Στα spotlight του αγώνα ήταν η ακύρωση του γκολ του Σίμονς για οφσάιντ του Ντούμφρις. Το γκολ ακυρώθηκε μετά από «μαραθώνια» εξέταση του VAR.

Ο Κιλιάν Εμπαπέ έχασε το αποψινό ματς απέναντι στην Ολλανδία, μετά τον τραυματισμό του στη μύτη στον αγώνα με την Αυστρία και αναγκάστηκε να το παρακολουθήσει από τον πάγκο.

Αυτή ήταν η τέταρτη συνάντηση Ολλανδίας - Γαλλίας σε Euro. Οι μπλε επικράτησαν στα πέναλτι στον προημιτελικό του 1996, ενώ οι οράνιε νίκησαν στις δύο αναμετρήσεις στους ομίλους (3-2 το 2000, 4-1 το 2008).