Αθλητισμός

Ολυμπιακοί Αγώνες: Παλέψαμε σαν λιοντάρια, αλλά ηττηθήκαμε με 86 - 79 από τον Καναδά

Πρώτος σκόρερ για την «γαλανόλευκη» ο εκπληκτικός Γιάννης Αντετοκούνμπο με 34 πόντους.

Η Εθνική ομάδα μπάσκετ πάλεψε με όλες τις δυνάμεις της κόντρα στους παίκτες του Καναδά στην δυνατή πρεμιέρα της στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι, αλλά τελικά η «γαλανόλευκη» ηττήθηκε στα τελευταία λεπτά με σκορ 86-79.

Εξαιρετική εμφάνιση από τον Γιάννη Αντετοκούνμπο  ο οποίος σημείωσε 34 πόντους αλλά και από τον Κώστα Παπανικολάου με 17 με τους δυο παίκτες να είναι οι μοναδικοί «διψήφιοι» για την Εθνική.,

Από τον Καναδά έλαμψε ο Αρ Τζέι Μπάρετ με 23 πόντους, ενώ 21 πρόσθεσε ο Σάι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ.

ellada kanadas 3083f

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πάλεψε με νύχια και με δόντια στο «Pierre Mauroy» της Λιλ επιδιώκοντας την επικράτηση κόντρα τον Καναδά, για τον Α’ όμιλο του τουρνουά μπάσκετ.

Το αποψινό ήταν το εξ ορισμού πιο δύσκολο παιχνίδι της Εθνικής στη φάση των ομίλων, καθώς η ομάδα του Καναδά επιβεβαίωσε ότι είναι ένα από τα φαβορί για την κατάκτηση ενός μεταλλίου, έχοντας 10 παίκτες που έχουν ενεργό συμβόλαιο στο NBA.

Οι Καναδοί είχαν το προβάδισμα από την αρχή, φτάνοντας ακόμη και στο +16, με την Ελλάδα όμως να βγάζει συνεχώς αντιδράσεις στο ματς και να πλησιάζει στο καλάθι (78-80), στο τελευταίο λεπτό. Ωστόσο, ένα μεγάλο καλάθι του Γκίλτζιους-Αλεξάντερ και οι λεπτομέρειες κόστισαν την ήττα στο τέλος.

Ελλάδα - Καναδάς: Τα τελευταία τρία δραματικά λεπτά της αναμέτρησης

Λίγο νωρίτερα, ένα τρίποντο του Γουόκαπ (66-72) και δύο βολές του Γιάννη (68-72) είχαν πιέσει ακόμη περισσότερο την ομάδα του Φερνάντεθ, η οποία ανέβασε την ένταση στην άμυνα απότομα και προσπάθησε να επιβιώσει τουλάχιστον από αυτή. Ο Ντορτ έβαλε τεράστιο σουτ για το 68-75 στο 35', ο Γκίλτζιους-Αλεξάντερ έβαλε άλλο ένα για το 68-78 και όσο κι αν η Ελλάδα πάλεψε, το ματς κρίθηκε στις λεπτομέρειες με την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη να αντιμετωπίζει τη δεύτερη αγωνιστική την Ισπανία (30/07 - 12:00).

Τα δεκάλεπτα: 22-26, 38-48, 60-68, 79-86

ΕΛΛΑΔΑ (Σπανούλης): Γουόκαπ 5 (1/7 σουτ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Λαρεντζάκης 3 (1/6 τρίποντα), Τολιόπουλος 9 (1/2 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Καλάθης 3 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 φάουλ), Καλαϊτζάκης, Παπαγιάννης 3 (1), Παπανικολάου 17 (2/2 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Αντετοκούνμπο 34 (11/16 δίποντα, 12/15 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μήτογλου 5 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ).

ΚΑΝΑΔΑΣ (Φερνάντεθ): Ντορτ 8 (2), Αλεξάντερ-Γουόκερ (0/4 τρίποντα), Γκίλτζιους-Αλεξάντερ 21 (3/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 9/10 βολές, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μάρεϊ 8 (2/6 σουτ), Πάουελ 6 (4 ριμπάουντ), Λάιλς, Μπάρετ 23 (7/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ολίνικ 4 (1/6 σουτ, 6 ριμπάουντ), Νέμχαρντ 2, Μπρουκς 14 (1/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 φάουλ), Μπιρτς.