Αθλητισμός

Δεύτερος στον κόσμο ο Βασίλης Κακουλάκης σε μια απίστευτη κούρσα

Ακόμη μια επιτυχία για την Ελλάδα στο παγκόσμιο πρωτάθλημα Κολύμβησης Μαραθώνιας - Μεγάλων Αποστάσεων στο Αλγκέρο της Σαρδηνίας!

Το μεσημέρι του Σαββάτου ο Βασίλης Κακουλάκης κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο αγώνισμα των 3χλμ Knockout sprint, που έκανε τη παρθενική του εμφάνιση σε μεγάλη διοργάνωση.

Σύμφωνα με την ΚΟΕ, πρόκειται για ένα εξαιρετικά απαιτητικό αγώνισμα που εξελίχθηκε σε τρεις φάσεις. Αρχικά, οι 57 αθλητές που συμμετείχαν, κολύμπησαν 1500μ. χωρισμένοι σε δυο γκρουπ.

Ο Κακουλάκης πέρασε ως 8ος με 16:37.20 ανάμεσα σε 29 συμμετέχοντες.

Στα ημιτελικά, οι 20 αθλητές που συνέχισαν, κολύμπησαν 1000μ. για να προκριθούν οι 10 για τον τελικό. Ο Κακουλάκης πέρασε ως 9ος με 10:23.30.

Στον τελικό, οι φιναλίστ κολύμπησαν 500μ. Εκεί κρίθηκαν όλα, καθώς σε αυτή τη φάση ξεκίνησαν όλοι από το μηδέν.

Ο Βασίλης Κακουλάκης τα έδωσε όλα, ξεδίπλωσε το τεράστιο ταλέντο που διαθέτει, σε μια απίστευτη κούρσα που όλα κρίθηκαν στην χεριά. Νίκησε ο Ιάπωνας Καϊτο Τσουχιμόρι με 5:54.10. Ο Κακουλάκης ακολούθησε με 5:54.50, τρίτος ακολούθησε ο Γάλλος Σαχά Βελί με 5:54.60. Με 5:54.70 ήταν τέταρτος ο Ούγγρος, Κόβακς-Σέρες.