Αθλητισμός

Τένις: Η βροχή... σταμάτησε τον Τσιτσιπά κόντρα στον Τζόκοβιτς (βίντεο)

Ο έλληνας άσος ήταν μπροστά στο σκορ με (πήρε το πρώτο σερ με 6-4, ενώ νικούσε και στο 20 με 2-1), αλλά το παιχνίδι στη Ρώμη δεν ολοκληρώθηκε λόγω του κακού καιρού.

Σε πολύ καλή ημέρα βρέθηκε ο Στέφανος Τσιτσιπάς κόντρα στον Νόβακ Τζόκοβιτς για τα προημιτελικά του Italian Open, στη Ρώμη, ήταν μπροστά στο σκορ, αλλά του... χάλασε τα σχέδια η βροχή. Βλέπετε, λόγω της καταρρακτώδους βροχής που πέφτει στην ιταλική πρωτεύουσα ο αγώνας διεκόπη οριστικά, με τον έλληνα πρωταθλητή να είναι μπροστά στο σκορ. Είχε πάρει το πρώτο σερ με 6-4, ενώ στο 2ο νικούσε με 2-1 γκέιμ. Έχοντας πετύχει μπρέικ και στο δεύτερο σετ, άλλα ο καιρός τον... σταμάτησε.

Είχε, μάλιστα, προηγηθεί πρώτη διακοπή στο 4-3 του πρώτου σετ και κράτησε 3,5 ώρες. Το τελειωτικό «χτύπημα» από τον καιρό ήρθε αφού «Στεφ» και «Νόλε» πρόλαβαν να παίξουν άλλα 25 λεπτά. Την ώρα που ο 22χρονος τενίστας είχε το μομέντουμ και ο σέρβος άσος δεν έδειχνε καμία σιγουριά στα χτυπήματά του.

Ο Τσιτσιπάς κατάφερε να προηγηθεί 4-1 με μπρέικ, αλλά πριν από τη πρώτη διακοπή ο Τζόκοβιτς πήρε το ένα πίσω και μείωσε σε 4-3. Οι δύο παίκτες επέστρεψαν στο court πολύ αργότερα και ο Στέφανος... συνέχισε στον ίδιο ρυθμό. Έκλεισε το πρώτο σετ, όταν πήρε τις μπάλες στο 5-4 και με μπρέικ στο τρίτο γκέιμ του δεύτερου μπήκε και πάλι στη θέση του οδηγού.

Τελικά, η βροχή ολοένα και δυνάμωνε και το ματς διεκόπη οριστικά. Η αναμέτρηση θα συνεχιστεί αύριο, Σάββατο (15/05), ενώ θα διεξαχθούν και οι αγώνες Σονέγκο-Ρούμπλεφ και Σβιόντεκ-Σβιτολίνα, που δεν πρόλαβαν καν να αρχίσουν! Οι νικητές θα έχουν διπλή αποστολή...

Σημειώστε ότι έχουν βγει τα πρώτα ζευγάρια των ζευγάρια των ημιτελικών και είναι Ναδάλ-Οπέλκα και Πλίσκοβα-Μάρτιτς. Η Κόκο Γκοφ περιμένει Σβιόντεκ ή Σβιτολίνα.