Αθλητισμός

Euro 2024: Πρώτη στους «16» η Γερμανία, 2-0 την Ουγγαρία

Euro 2024: Πρώτη στους «16» η Γερμανία, 2-0 την Ουγγαρία Φωτογραφία: EPA/ ANNA SZILAGYI
Οι διοργανωτές του Euro 2024 έβγαλαν νοκ άουτ την Ουγγαρία.

Οι Γερμανοί επικρατώντας στη Στουτγάρδη με 2-0 των Ούγγρων, στη δεύτερη αγωνιστική του πρώτου ομίλου για το Euro 2024 έγιναν οι πρώτοι που εξασφάλισαν την πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης.

Με τα γκολ των Μουσιάλα στο 22ο λεπτό και Γκιντογκάν στο 67ο λεπτό και τις σωτήριες επεμβάσεις του Νόιερ, τα «πάντσερ» έφτασαν στη δεύτερη νίκη τους στο Euro 2024. Την ίδια ώρα, οι Ούγγροι βγήκαν νοκ άουτ, μετά τη δεύτερη ήττα τους.

Οι Μαγυάροι έφτασαν κοντά στην ισοφάριση στο 26ο λεπτό, όταν σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σομποσλάι ο Νόιερ έκανε απίθανη επέμβαση, ενώ στη συνέχεια απέκρουσε ξανά σε πλασέ του Μπόλα από κοντά.

Στο 60ο λεπτό οι Ούγγροι έφτασαν ξανά κοντά στο 1-1, με κεφαλιά του Βάργκα, που κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι. Επτά λεπτά αργότερα, οι Γερμανοί «σφράγισαν» τη νίκη με το γκολ του Γκιντογκάν.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Γιούλιαν Νάγκελσμαν): Νόιερ, Κίμιχ, Ρουντιγκερ, Τα, Μίτελσταντ, Άντριχ (72’ Τσαν), Κρόος, Μουσιάλα (72’ Φίριχ), Γκιντογκάν (85’ Ούνταβ), Βιρτς (58’ Σανέ), Χάβερτς (58’ Φιλκρουγκ).

ΟΥΓΓΑΡΙΑ (Μάρκο Ρόσι): Γκουλάτσι, Φιόλα, Ορμπάν, Ντάρνταϊ, Μπόλα (75’ Άνταμ), Α. Νάγκι (64’ Κλεϊνχέισλερ), Σέφερ, Κέρκεζ (75’ Ζ. Νάγκι), Ρ. Σαλάι (87' Κσόμποθ), Σομποσλάι, Βάργκα (87' Γκάζνταγκ).