Αθλητισμός

Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Τέταρτος ο Απόστολος Χρήστου στα 100μ ύπτιο

Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Τέταρτος ο Απόστολος Χρήστου στα 100μ ύπτιο Φωτογραφία: INTIME
Έχασε το ολυμπιακό μετάλλιο λίγο πριν τον τερματισμό ο Έλληνας κολυμβητής.

Στην 4η θέση τερμάτισε ο Απόστολος Χρήστου και έμεινε εκτός μεταλλίων. Ο Έλληνας πρωταθλητής κολύμπησε στην 7η διαδρομή και κατέκτησε την 4η θέση στα 100μ. ύπτιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2024 στο Παρίσι με χρόνο 52,41.

Μιλώντας στην ΕΡΤ, ο Έλληνας πρωταθλητής δήλωσε ότι ήταν στενοχωρημένος για το αποτέλεσμα καθώς έχασε σε 2 εκατοστά του δευτερολέπτου.

Φανερά απογοητευμένος ο Απόστολος Χρήστου, δήλωσε πως αυτό που χρειάζεται τώρα είαι ένα διάλειμμα.

Ο πρωταθλητής Ευρώπης, την Κυριακή τερμάτισε δεύτερος στη 2η ημιτελική σειρά των 100μ. ύπτιο με χρόνο 52.77 και πέρασε με την έκτη επίδοση στον τελικό του αγωνίσματος.

Σημειώνεται ότι αυτή είναι μόλις η δεύτερη φορά που ένας Έλληνας κολυμβητής προκρίνεται σε τελικό Ολυμπιακών Αγώνων (εκτός των διοργανώσεων που έγιναν στην Αθήνα), μετά τον Κριστιάν Γκολομέεβ, που ήταν πέμπτος στα 50μ. ελεύθερο στο Τόκιο.