Αθλητισμός

Η Εθνική πίεσε την πρωταθλήτρια κόσμου αλλά στο τέλος λύγισε

Η Εθνική Ελλάδος πάλεψε σκληρά αλλά αποκλείστηκε στα προημιτελικά των Ολυμπιακών Αγώνων απέναντι στη Γερμανία.

H Ελλάδα έδωσε ό,τι είχε για 24-25 λεπτά την άμυνα, δυσκολεύοντας την παγκόσμια πρωταθλήτρια. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι διεθνείς μας είχαν πετύχει 28 πόντους σε 15 λεπτά.

Η Γερμανία είναι στα ημιτελικά, θα παίξει με το νικητή του Γαλλία - Καναδάς. Η Ελλάδα θα είναι στις θέσεις 5-8. Η τελική κατάταξη θα προκύψει μέσα από τα αποτελέσμστα.

Σε ότι αφορά τον αγώνα με τη Γερμανία στο τέλος η Εθνική λύγισε με 76-63 από την πρωταθλήτρια κόσμου Γερμανία και έχασε την ευκαιρία για την πρώτη πρόκρισή της στα ημιτελικά των Ολυμπιακών Αγώνων.

Η Εθνική είχε μία ιστορική ευκαιρία για πρόκριση στα ημιτελικά των Ολυμπιακών Αγώνων, έδωσε τεράστια μάχη, όμως στο τέλος όμως λύγισε από την παγκόσμια πρωταθλήτρια Γερμανία (76-63.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν σούπερ σταρ για άλλη μια φορά στις φάσεις που βρήκε τρύπες και επιτέθηκε προς το αντίπαλο καλάθι και ο Τόμας Γουόκαπ βοήθησε στο σκοράρισμα.