Αθλητισμός

Euro 2024: Σημαντικός βαθμός για τη Σλοβενία, 1-1 με τη Δανία

Euro 2024: Σημαντικός βαθμός για τη Σλοβενία, 1-1 με τη Δανία Φωτογραφία: EPA/ ANNA SZILAGYI
Η πρώτη ισοπαλία του Euro 2024.

Η Σλοβενία πήρε σημαντικό βαθμό κόντρα στη Δανία (1-1), στην πρώτη ισοπαλία του Euro 2024, στην αναμέτρηση που έγινε στη Στουτγάρδη.

Στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στον τρίτο όμιλο της διοργάνωσης, ο Κρίστιαν Έρικσεν άνοιξε το σκορ για τους Δανούς στο 17ο λεπτό. Ήταν το πρώτο γκολ που πέτυχε ο Δανός σκόραρε 1.100 ημέρες μετά την ανακοπή που υπέστη, στο προηγούμενο Euro.

Οι Σλοβένοι δεν το έβαλαν κάτω και ισοφάρισαν στο 77ο λεπτό με τον Γιάντζα. Ένα λεπτό νωρίτερα, σουτ του Σέσκο έξω από την περιοχή τράνταξε το αριστερό δοκάρι του Όμπλακ.

Στη δεύτερη αγωνιστική του τρίτου ομίλου, την ερχόμενη Πέμπτη (20/6), η Σλοβενία αντιμετωπίζει τη Σερβία (16:00) και η Δανία παίζει κόντρα στην Αγγλία (19:00).

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Ματίας Κεκ): Όμπλακ, Καρνίτσνικ, Ντρκουσιτς, Μπίγιολ, Γιάντζα, Στογιάνοβιτς (67' Βέρμπιτς), Τσέριν, Έλνσικ (75' Τσέλαρ), Μλάκαρ (75' Σρτάνκοβιτς), Σπόραρ (90'+4 Μπρέκαλο), Σέσκο (90'+4 Κούρτιτς)

ΔΑΝΙΑ (Κάσπερ Χιούλμαντ): Σμάιχελ, Κρίστενσεν, Άντερσεν, Βέστεργκααρντ, Μπα, Χιούλμαντ (89' Ντιλέινι), Χόιμπιεργκ (83' Νέργκαρντ), Κρίστιανσεν (78' Μέλε), Έρικσεν, Βιντ (83' Ντόλμπεργκ), Χόιλουντ (83' Πόουλσεν).