Αθλητισμός

Δύο Έλληνες μαζί στο βάθρο: Πρωταθλητής Ευρώπης ο Χρήστου, «χάλκινος» ο Μακρυγιάννης Φωτογραφία: EPA/ ANTONIO BAT
Ο Απόστολος Χρήστου υπερασπίστηκε τον τίτλο του πρωταθλητή Ευρώπης, για πρώτη φορά δύο Έλληνες στο βάθρο.

Πρωταθλητής Ευρώπης, ξανά, αναδείχθηκε ο Απόστολος Χρήστου στα 50 μ. ύπτιο, αγώνισμα που εξελίχθηκε σε ελληνικό υπόθεση στο Βελιγράδι, καθώς ο Βαγγέλης Μακρυγιάννης κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Σε ένα Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στο οποίο οι Έλληνες κολυμβητές σαρώνουν μετάλλια- η συγκομιδή φτάνει πλέον τα 11- ο Χρήστου και ο Μακρυγιάννης έγραψαν ιστορία. Έγιναν οι πρώτοι Έλληνες που ανεβαίνουν μαζί στο βάθρο σε μεγάλη διοργάνωση κολύμβησης.

Ο Απόστολος Χρήστου κέρδισε με 24.39, για να αναδειχθεί για δεύτερη διαδοχική διοργάνωση πρωταθλητής Ευρώπης. Πλέον, η συλλογή του έχει επτά μετάλλια από Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

Ο Βαγγέλης Μακρυγιάννης με 24.74 τερμάτισε τρίτος και κατέκτησε το πρώτο του μετάλλιο στην κατηγορία των ανδρών. Το ασημένιο πήρε ο Πολωνός Ξαβέρι Μάσιουκ, που τερμάτισε σε 24.63.