Αθλητισμός

Euro 2024: Ρουμανία και Σλοβακία μαζί στους «16» (1-1)

Euro 2024: Ρουμανία και Σλοβακία μαζί στους «16» (1-1) Φωτογραφία: EPA/ MOHAMMED BADRA
Οι επόμενοι αντίπαλοι των δύο ομάδων στους «16» του Euro 2024.

Η ισοπαλία της Ρουμανίας με τη Σλοβακία (1-1) στη Φρανκφούρτη «βόλεψε» και τις δύο ομάδες, καθώς αμφότερες πέρασαν στους «16» του Euro 2024, μετά και το 0-0 της Ουκρανίας με το Βέλγιο.

Έπειτα από αυτά τα αποτελέσματα, οι Ρουμάνοι κατέλαβαν την πρώτη θέση στον 5ο όμιλο και στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσουν είτε τη Σλοβενία, είτε την Ολλανδία.

Η Σλοβακία προκρίθηκε ως τρίτη του ομίλου και στους «16» θα τεθεί αντιμέτωπη με μία εκ των Αγγλία και Ισπανία.

Ο Ντούντα έδωσε το προβάδισμα στους Σλοβάκους στο 24ο λεπτό, με κεφαλιά. Οι Ρουμάνοι ισοφάρισαν με πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Ραζβάν Μάριν στο 37ο λεπτό.

ΣΛΟΒΑΚΙΑ (Φραντζέσκο Καλτσόνα): Ντουμπράβκα, Πέκαρικ (90+2΄ Γκιόμπερ), Βάβρο, Σκρίνιαρ, Χάντσκο, Κούτσκα, Λομπότκα, Ντούντα (90+2΄ Μπέρο), Σράντζ (78΄ Ντούρις), Χαράσλιν (70΄ Σούσλοφ), Στρέλετς (70΄ Μπόζενικ)

ΡΟΥΜΑΝΙΑ (Έντουαρντ Ιορντανέσκου): Νίτσα, Ράτσιου, Ντράγκουσιν, Μπούρκα, Μπάνκου, Μάριους Μάριν, Ραζβάν Μάριν (86΄ Ρους), Στάντσιου, Κόμαν (58΄ Σορέσκου), Χάτζι (66΄ Μαν), Ντράγκους (66΄ Πούσκας)