Αθλητισμός

Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Πώς μπορεί ακόμη να προκριθεί η Εθνική μπάσκετ

Η Εθνική μπάσκετ έδωσε μία μεγάλη μάχη και με την ισχυρή Ισπανία, ωστόσο η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ηττήθηκε στις λεπτομέρειες.

Η Εθνική μπάσκετ έδωσε μία μεγάλη μάχη και με την ισχυρή Ισπανία, ωστόσο η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ηττήθηκε στις λεπτομέρειες από τους Ισπανούς με 84-77 και πλέον η υπόθεση πρόκριση στα προημιτελικά των Ολυμπιακών Αγώνων είναι εξαιρετικά δύσκολη. Τελευταίο παιχνίδι στον όμιλο με Αυστραλία την Παρασκευή (2/8, 14:30).

Η Εθνική Ελλάδας έκανε τεράστια προσπάθεια στο δεύτερο ημίχρονο κόντρα στην Ισπανία όμως ηττήθηκε με 84-77 στους Ολυμπιακούς Αγώνες μπάσκετ 2024 και βλέπει το όνειρο της οκτάδας να απομακρύνεται.

Πλέον το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα χρειάζεται μόνο τη νίκη την ερχόμενη Παρασκευή (2/8) με την Αυστραλία ώστε να ελπίζει στην πρόκριση ως μία από τις καλύτερες τρίτες των ομίλων.

Αν η Αυστραλία επικρατήσει του Καναδά στο ματς που ακολουθεί (14:30) τότε η Ελλάδα, ό,τι και αν κάνει απέναντι στην Αυστραλία, χάνει όλες τις ισοβαθμίες.

Μπορεί να μπει στη διαδικασία της διεκδίκησης της πρόκρισης, αν ο Καναδάς πάρει τη νίκη κόντρα στους Αυστραλούς.