Αθλητισμός

Νέα ήττα για την Εθνική Πόλο γυναικών: Πότε ο αγώνας για την 7η θέση στους Ολυμπιακούς

Μετά τη νέα της ήττα η Εθνική Πόλο δεν μπορεί παρά να διεκδικήσει την 7η θέση στο Ολυμπιακό τουρνουά του Παρισιού

Παρότι ξεκίνησε δυνατά, η εθνική Πόλο των γυναικών ηττήθηκε την Πέμπτη με σκόρ 12-9 από την Ουγγαρία.

Πλέον διεκδικεί το πρωί του Σαββάτου στις 10:00 την έβδομη θέση με αντίπαλο τον Καναδά.

Σε ένα ματς με πολυάριθμες αποβολές, η ελληνική ομάδα προηγήθηκε 4-1 στα μέσα του δεύτερου οκταλέπτου, ωστόσο η Ουγγαρία δεν άργησε να βρεις τις λύσεις με τη Βάλι και με σερί 3-0 ισοφάρισε στο 4-4. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε ισόπαλο, με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να έχει ήδη χάσει με τρεις ποινές τη Μαργαρίτα Πλευρίτου.

Στην τρίτη περίοδο το ματς «άνοιξε», με το μεγάλο αστέρι της Ουγγαρίας, Ρίτα Κέστελι, να δίνει προβάδισμα 7-6 στην ομάδα της.

Η ελληνική ομάδα φάνηκε στο τελευταίο οκτάλεπτο να ξεμένει από δυνάμεις με την Ουγγαρία να αυξάνει τη διαφορά και να «καθαρίζει» το παιχνίδι.

Τα οκτάλεπτα (με πρώτη την εθνική): 2-1, 2-3, 3-4, 2-4

ΕΛΛΑΔΑ (Φώντας Λεμπέσης): Διαμαντοπούλου, Ελευθ. Πλευρίτου, Χυδηριώτη 1, Ελευθεριάδου 2, Μαργ. Πλευρίτου, Ξενάκη 2, Ασημάκη 1, Πάτρα, Νίνου 2, Β. Πλευρίτου 1, Γιαννοπούλου, Μυριοκεφαλιτάκη, Σταματοπούλου

ΟΥΓΓΑΡΙΑ (Ατίλα Μίχοκ): Μαγκιάρι, Σίλαγκι 1, Βάλι 3, Κούρουτς-Γκουρισάτι, Μαϊέ, Παρκς 1, Χόρβατ, Κέστελι 4, Λαϊμέτερ, Ριμπάνσκα 1, Φάραγκο, Γκάρντα 2, Νέσμελι