Αθλητισμός

Euro 2024: Η Πολωνία κράτησε στο 1-1 τη Γαλλία

Euro 2024: Η Πολωνία κράτησε στο 1-1 τη Γαλλία Φωτογραφία: EPA/ FRIEDEMANN VOGEL
Οι Γάλλοι έχασαν την πρωτιά του ομίλου τους στο Euro 2024.

Η Γαλλία δεν κατάφερε να νικήσει την αδιάφορη Πολωνία και με την ισοπαλία (1-1) έχασε την πρωτιά του τέταρτου ομίλου στο Euro 2024, την οποία πήρε η Αυστρία μετά τη νίκη επί της Ολλανδίας (3-2).

Μετά το 1-1 στο ματς που έγινε στο Ντόρτμουντ, στους «16» οι Γάλλοι θα αντιμετωπίσουν τον δεύτερο του 5ου ομίλου: Ρουμανία, Βέλγιο, Σλοβακία, Ουκρανία ισοβαθμούν πριν από την τελευταία αγωνιστική.

Οι «τρικολόρ» έκαναν το 1-0 στο 56ο λεπτό, με πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Κιλιάν Εμπαπέ, πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ στο Euro 2024.

Όμως, οι Πολωνοί ισοφάρισαν με τον ίδιο τρόπο, όταν ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα εκτελώντας πέναλτι στο 79ο λεπτό.

ΓΑΛΛΙΑ (Ντιντιέ Ντεσάμπ): Μαϊνιάν, Κουντέ, Σαλιμπά, Ουπαμεκανό, Τεό Ερνταντέζ, Τσουαμενί (81΄ Φοφανά), Καντέ (61΄ Γκριζμάν), Ραμπιό (61΄ Καμαβινγκά), Ντεμπελέ (86΄ Κολό Μουανί), Μπαπέ, Μπαρκολά (61΄ Ζιρού).

ΠΟΛΩΝΙΑ (Μίχαλ Πρόμπιερζ): Σκορούπσκι, Νταβίντοβιτς, Μπέντναρεκ, Κίβιορ, Φρανκόφσκι, Σεμπ. Σιμάνσκι (68΄ Σβιντέρσκι), Ζιελίνσκι, Ζαλέφσκι (68΄ Σκόρας), Μόντερ, Ουρμπάνσκι, Λεβαντόφσκι.